fbpx

Poniedziałek - Piątek
9:00 - 17:00

Godziny Otwarcia

Czym jest numer VIN i dlaczego jest ważny?

Kupując samochód, warto wiedzieć, że istnieje pewien tajemniczy kod, który kryje w sobie wiele istotnych informacji o pojeździe. To numer VIN, czyli Vehicle Identification Number (Numer Identyfikacyjny Pojazdu). Czym dokładnie jest ten kod i dlaczego odgrywa kluczową rolę, szczególnie przy sprowadzaniu samochodów?

 

Ford Mustang 2016

Numer VIN: Co To Właściwie Jest?

Numer VIN to unikalny kod składający się z 17 znaków alfanumerycznych. Każdy samochód na świecie ma swój własny numer VIN, który jest nadawany przez producenta. Ten kod pełni rolę identyfikacyjną i jest swoistym DNA samochodu.

Kluczowe Informacje w Numerze VIN

Numer VIN jest jak tajemniczy alfabet samochodu. Oto, co możemy z niego odczytać:

 1. Kraj pochodzenia: Pierwszy znak w numerze VIN wskazuje na kraj, w którym samochód został wyprodukowany.

 2. Producent: Drugi i trzeci znak to kod producenta, który jednoznacznie identyfikuje firmę produkującą pojazd.

 3. Typ pojazdu: Czwarty znak mówi nam o typie pojazdu, czyli czy to osobowy samochód, ciężarówka, motocykl itp.

 4. Seria: Piąty do ósmego znaku to seria pojazdu, która zawiera informacje o modelu, silniku i wersji.

 5. Rok produkcji: Dziewiąty znak to litera lub cyfra wskazująca na rok produkcji samochodu.

 6. Miejsce produkcji: Dziesiąty znak wskazuje na konkretne miejsce produkcji pojazdu.

 7. Numer seryjny: Jedenaście do szesnastego znaku to numer seryjny, który jest unikalny dla każdego samochodu danego modelu.

Dlaczego Numer VIN Jest Istotny?

Teraz, gdy wiemy, co kryje się w numerze VIN, pytanie brzmi, dlaczego jest on tak ważny, zwłaszcza przy sprowadzaniu samochodów?

 1. Historia pojazdu: Numer VIN pozwala na sprawdzenie historii pojazdu. Możemy dowiedzieć się, czy samochód był kiedykolwiek uszkodzony, miał wypadki, czy też był kradziony.

 2. Autentyczność: Numer VIN pozwala potwierdzić autentyczność pojazdu. Dzięki niemu można uniknąć zakupu fałszywego samochodu.

 3. Homologacja: W Polsce numer VIN jest istotny przy procesie homologacji. Poprawnie zidentyfikowany numer ułatwia procedury związane z rejestracją pojazdu.

 4. Bezpieczeństwo: Numer VIN jest również istotny w celach bezpieczeństwa. Pomaga w przypadku ewentualnych wycołań samochodów z rynku z powodu wad produkcyjnych.

Kontrola Numeru VIN: Jak To Zrobić?

Sprawdzenie numeru VIN jest stosunkowo proste i dostępne dla każdego zainteresowanego. Numer ten jest umieszczony w kilku miejscach w samochodzie, co ułatwia jego odczytanie.

Gdzie Szukać Numeru VIN w Samochodzie?

 1. Szyba przednia: Jednym z najłatwiej dostępnych miejsc jest lewy górny róg szyby przedniej. Numer VIN jest zazwyczaj wygrawerowany lub naklejony na specjalnej taśmie.

 2. Fotel kierowcy: W niektórych samochodach można znaleźć numer VIN na górnej krawędzi deski rozdzielczej po stronie kierowcy. Aby go zobaczyć, trzeba schylić się w stronę kolumny kierowniczej.

 3. Drzwi kierowcy: Numer VIN często znajduje się także na lewej krawędzi drzwi kierowcy, w okolicy zamka. W przypadku otwarcia drzwi, można go zauważyć, patrząc w dół.

 4. Silnik: Niektóre pojazdy mają numer VIN wygrawerowany na silniku. Jest to bardziej zaawansowane miejsce, więc nie zawsze jest widoczne od razu.

 

Numer VIN jest kluczowym elementem każdego samochodu i pełni wiele istotnych funkcji, w tym identyfikację pojazdu, śledzenie historii i bezpieczeństwo na drodze. Niezależnie od tego, czy planujesz zakup samochodu, czy sprowadzenie go z zagranicy, kontrola numeru VIN to krok, który może uchronić Cię przed nieprzyjemnymi niespodziankami i zapewnić pewność co do jego pochodzenia i stanu technicznego. Dlatego warto zwracać uwagę na ten kluczowy detal motoryzacyjny.

Szukasz podobnego auta?
Wypełnij formularz i zapytaj o dostępność!

Wypełnij formularz

i opowiedz nam wstępnie o tym jaki samochód Cię interesuje, a my chętnie przygotujemy kalkulację i przygotujemy specjalne rabaty!