fbpx

Poniedziałek - Piątek
9:00 - 17:00

Godziny Otwarcia

Ile trwa import auta z USA do Polski?

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad importem samochodu z USA do Polski? Proces ten może być fascynującą przygodą, ale również wymagać pewnej wiedzy i planowania. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej, ile czasu trwa import auta z USA do Polski oraz jakie są najważniejsze kroki i czynniki, które należy wziąć pod uwagę. Niezależnie czy jesteś pasjonatem motoryzacji, czy po prostu szukasz oszczędności na zakupie samochodu, warto zgłębić tę tematykę.

Spis treści:

 1. Przygotowanie auta do transportu
 2. Formalności i procedury celne
 3. Czas transportu morskiego
 4. Odprawa celna w Polsce
 5. Wymagane dokumenty

Przygotowanie auta do transportu

Zanim samochód z USA wyruszy w podróż do Polski, konieczne jest jego odpowiednie przygotowanie. To kluczowy etap, który wpływa na bezpieczeństwo transportu oraz stan pojazdu po dotarciu do celu. Przygotowanie auta do transportu obejmuje kilka istotnych kroków, których nie można pominąć.

Przede wszystkim należy dokładnie zbadać samochód pod kątem wszelkich uszkodzeń. Nawet drobne rysy czy odpryski lakieru mogą być istotne, dlatego warto sporządzić szczegółową dokumentację fotograficzną przed załadunkiem pojazdu na statek. W przypadku stwierdzenia większych uszkodzeń, należy je naprawić lub zabezpieczyć, aby uniknąć ich pogłębienia w trakcie transportu.

Kolejnym ważnym aspektem jest odpowiednia dokumentacja pojazdu. Przed wyjazdem z USA konieczne jest upewnienie się, że wszystkie dokumenty, takie jak tytuł własności, faktury zakupu, oraz wszelkie inne dokumenty celne, są kompletnie i zgodnie z wymogami. Brak którejś z tych dokumentów może skutkować opóźnieniami w odprawie celnej, co przekłada się na dłuższy czas trwania procesu importu.

Ostatnim, ale nie mniej istotnym aspektem, jest właściwy sposób transportu. Wybór odpowiedniego środka transportu zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj pojazdu, jego stan techniczny, oraz preferencje klienta. Czy decydujesz się na transport kontenerowy czy roll-on/roll-off, należy upewnić się, że pojazd będzie odpowiednio zabezpieczony i przygotowany do podróży przez ocean.

Formalności i procedury celne

Proces importu auta z USA do Polski to nie tylko transport fizyczny pojazdu, ale również szereg formalności i procedur celnych, które należy przestrzegać. Jest to niezbędny krok, który ma kluczowe znaczenie dla płynności całego procesu importu.

Na początku, ważne jest wybranie odpowiedniej agencji celnej, która będzie odpowiedzialna za przeprowadzenie wszystkich niezbędnych formalności. Wybór tej agencji może mieć wpływ na efektywność i koszty całego procesu importu, dlatego warto dokładnie przeanalizować oferty i referencje różnych firm.

Kolejnym istotnym krokiem jest uzyskanie zgody na eksport pojazdu z USA. Bez odpowiedniej dokumentacji i zgody, nie jest możliwy legalny transport samochodu za granicę. W zależności od przepisów obowiązujących w danym kraju, procedury eksportowe mogą się różnić, dlatego należy zapoznać się z nimi wcześniej i zabezpieczyć niezbędną dokumentację.

Po uzyskaniu zgody na eksport, następuje kolejny etap, czyli przygotowanie dokumentów celnych i formalności związanych z przejściem przez granice. W tym miejscu niezwykle istotne jest zachowanie pełnej dokumentacji pojazdu oraz wszelkich faktur i dowodów płatności, które mogą być wymagane podczas odprawy celnej.

Ostatecznym etapem formalności i procedur celnych jest odprawa celna po przybyciu samochodu do Polski. W ramach tej procedury, organy celne dokonują kontroli dokumentów i stanu pojazdu, aby upewnić się, że importowany pojazd spełnia wszystkie wymagania prawa. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niezgodności lub braków w dokumentacji, może dojść do opóźnień w procesie odprawy celnej.

Czas transportu morskiego

Transport morski z USA do Polski jest jednym z najpopularniejszych sposobów przewozu samochodów ze względu na swoją skuteczność i stosunkowo niskie koszty w porównaniu z innymi metodami transportu. Jednakże, należy pamiętać, że czas podróży może być dość długi i zależy od wielu czynników, takich jak:

 • Trasa morska: Wybór konkretnej trasy morskiej może mieć wpływ na czas podróży. Na przykład, transport z zachodniego wybrzeża USA do Polski może zająć dłużej niż z wschodniego wybrzeża.

 • Typ statku: Różne typy statków mogą osiągać różne prędkości, co również wpływa na czas transportu. Kontenerowce, które są najczęściej używane do transportu samochodów, mogą podróżować z różną prędkością w zależności od wielu czynników, w tym od pogody i obciążenia statku.

 • Warunki pogodowe: Niestety, pogoda może być nieprzewidywalna i czasami mogą wystąpić opóźnienia związane z warunkami atmosferycznymi, zwłaszcza podczas przeprawy przez ocean.

 • Procedury portowe: Oprócz samej podróży morskiej, czas transportu może być również wydłużony przez procedury portowe, takie jak załadunek i rozładunek statku oraz formalności celne.

W związku z powyższym, przeważnie transport morski z USA do Polski może zająć od kilku tygodni (6) do kilku miesięcy, w zależności od wszystkich wymienionych czynników. Jeżeli chcielibyśmy nasz samochód dostarczać z Bremerhaven trzeba doliczyć okres około tygodnia zorganizowania transportu lądowego do miejsca docelowego. Dlatego też, planując import auta z USA, warto mieć na uwadze możliwość dłuższego czasu oczekiwania na przybycie pojazdu do docelowego portu w Polsce. 

Odprawa celna w Polsce

Po dotarciu samochodu do Polski, niezbędnym etapem jest przeprowadzenie odprawy celnej. Jest to proces, który ma na celu kontrolę i potwierdzenie zgodności importowanego pojazdu z obowiązującymi przepisami oraz uregulowanie wszelkich związanych z nim opłat celnych.

Proces odprawy celnej może różnić się w zależności od rodzaju importowanego pojazdu oraz aktualnych przepisów i procedur obowiązujących w danym czasie. W przypadku samochodów osobowych, odprawa celna obejmuje zazwyczaj sprawdzenie dokumentów pojazdu, takich jak tytuł własności, faktura zakupu, oraz wszelkie inne dokumenty celne. Organy celne mogą również dokonać inspekcji fizycznej pojazdu, aby upewnić się, że jego stan odpowiada opisowi zawartemu w dokumentacji.

Jeśli samochód jest importowany w celach komercyjnych, procedura odprawy celnej może być bardziej skomplikowana, wymagając dodatkowej dokumentacji oraz zgód. W takich przypadkach konieczne może być również uzyskanie specjalnych licencji lub zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej związanej z importem pojazdów.

Warto również wspomnieć, że odprawa celna może być przeprowadzana zarówno na terenie portów morskich, lotnisk, jak i w wyznaczonych miejscach przeznaczonych do kontroli celnej na granicach lądowych. Wybór miejsca odprawy może zależeć od trasy transportu oraz preferencji importera.

Wymagane dokumenty

Proces importu auta z USA do Polski to nie tylko kwestia fizycznego transportu pojazdu, ale również odpowiedniej dokumentacji, która jest niezbędna do przeprowadzenia legalnego importu. Bez kompletnych i poprawnych dokumentów, proces ten może zostać opóźniony lub wręcz uniemożliwiony.

 1. Tytuł własności: Jest to podstawowy dokument potwierdzający własność pojazdu. Tytuł ten musi być ważny i aktualny, a jego brak może uniemożliwić odprawę celna i rejestrację pojazdu w Polsce.

 2. Dokumenty celne: W ramach importu auta z USA do Polski konieczne jest posiadanie dokumentów celnych, które potwierdzają legalność i zgodność z przepisami importowanego pojazdu. Wśród tych dokumentów mogą znajdować się różnego rodzaju certyfikaty, deklaracje celne oraz zaświadczenia o pochodzeniu pojazdu.

 3. Faktury zakupu: Faktury zakupu są dowodem na to, ile zapłacono za pojazd oraz służą do obliczenia wartości celnej i podatków importowych. Brak faktury zakupu może skutkować problemami z ustaleniem wartości pojazdu oraz obliczeniem odpowiednich opłat.

 4. Dokumenty techniczne: Niektóre dokumenty techniczne, takie jak karta pojazdu, specyfikacje techniczne czy ewentualne certyfikaty zgodności mogą być wymagane w celu potwierdzenia zgodności importowanego pojazdu z europejskimi standardami.

 5. Dowód osobisty lub NIP: W przypadku importu auta przez osoby fizyczne, konieczne może być przedstawienie dowodu osobistego lub numeru identyfikacji podatkowej (NIP) w celu potwierdzenia tożsamości i uregulowania wszelkich związanych z importem podatków.

Brak któregokolwiek z wymienionych powyżej dokumentów może opóźnić proces importu auta z USA do Polski oraz spowodować dodatkowe kłopoty i koszty. Dlatego też, przed rozpoczęciem procesu importu, należy dokładnie sprawdzić, jakie dokumenty są wymagane i upewnić się, że wszystkie są kompletnie i poprawnie wypełnione. Współpraca z doświadczoną agencją celna może również pomóc w zapewnieniu odpowiedniej dokumentacji oraz przejściu przez procedury importowe bez zbędnych problemów.

Szukasz podobnego auta?
Wypełnij formularz i zapytaj o dostępność!

Wypełnij formularz

i opowiedz nam wstępnie o tym jaki samochód Cię interesuje, a my chętnie przygotujemy kalkulację i przygotujemy specjalne rabaty!