fbpx

Poniedziałek - Piątek
9:00 - 17:00

Godziny Otwarcia

Ile kosztuje import auta z USA?

Większość kierunków importu, na jakie decydują się ludzie to głównie z Niemcy, Holandia czy też Anglia, od wielu już lat a w ostatnich kilku latach szczególnie popularny staje się import z USA. Amerykański rynek, jest bardzo wymagający i oferuje samochody świetnie wyposażone, za bardzo atrakcyjne pieniądze. Auta amerykańskich marek od lat są popularne w Polsce i ze względu na bogate wyposażenie , niezawodność i tani serwis, mają wielkie grono użytkowników. Ale ze względu na atrakcyjne ceny także modele europejskich marek są bardzo często sprowadzane z USA do Polski.  Czy to faktycznie nadal się opłaca, jeśli doliczymy koszty transportu, logistyki i należności celnych? Zobaczmy jaki jest koszt sprowadzenia auta z USA.

Informacje zawarte w artykule

 1. Prowizja i koszt sprowadzenia samochodu z USA
 2. Koszty aukcji
 3. Koszty transportu 
 4. Koszty dokumentów
 5. Fracht Morski i cena
 6. Rozładunek i koszty portowe
 7. Transport z portu do miejsca docelowego
 8. Cło, Akcyza i VAT
 9. Opłata rejestracyjna
 10. Łączny koszt zakupu samochodu i sprowadzenie go z USA

Prowizja i koszt sprowadzenia samochodu z USA – w jakim przypadku oraz jaka może być wysoka? 

Samochody z USA, możemy kupić z różnych źródeł, a jednym z nich są aukcje samochodowe. Właśnie w takiej sytuacji, będziemy musieli zapłacić prowizję domu aukcyjnemu, a jej wysokość zależna jest od licytacji, może to być kwota nawet około 700 dolarów. Choć samo wygranie aukcji może być emocjonującym przeżyciem, to proces sprowadzenia auta z USA mimo kosztów wiąże się z wieloma formalnościami, które mogą być czasochłonne i skomplikowane. Dlatego też, aby import przebiegł w pełni bezpiecznie i sprawnie, warto skorzystać z usług doświadczonej firmy specjalizującej się w imporcie samochodów.

Takie firmy jak nasza oferują kompleksową obsługę importu samochodu z USA, a ich doświadczenie oraz renoma są kluczowe w wyborze odpowiedniego partnera. Korzystając z usług takiej firmy, nie musimy angażować się w cały proces importu – zajmą się za nas zakupem, załatwieniem formalności, opłatami, organizacją transportu i frachtu morskiego, oraz odprawą celną. Dzięki temu możemy zaoszczędzić czas i uniknąć stresu związanego z samoobsługą w tak skomplikowanym procesie.

Koszty zakupu samochodu to tylko początek wydatków związanych z importem pojazdu. Gdy zaczynamy rozważać cały proces, musimy wziąć pod uwagę wiele innych czynników.

Zaczynamy od aukcji

Jeśli samochód jest nabywany na aukcji, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z samym procesem aukcji. Te wydatki obejmują różne pozycje i wahają się w zależności od sposobu zakupu i wartości pojazdu. Średnio możemy się spodziewać wydatków w przedziale od 500 do 1100 dolarów. Oto szczegóły dotyczące tych kosztów:

 1. Opłata za udział w aukcji: Aby wziąć udział w aukcji samochodowej w Stanach Zjednoczonych, trzeba zapłacić opłatę za rejestrację. Jej wysokość różni się w zależności od konkretnej aukcji, jednak warto dodać tę pozycję do ogólnego kosztu.

 2. Opłata za wygrywanie aukcji: Jeśli uda ci się zdobyć wybrany pojazd na aukcji, towarzyszą temu dodatkowe koszty związane z prowizją za wygraną aukcję. Ta opłata jest zwykle procentowym udziałem od ceny zakupu samochodu.

Nadchodzą koszty transportu

Koszt transportu samochodu z USA do portu wysyłki jest kolejnym istotnym elementem, który znacząco wpływa na ogólny koszt importu. Warto dokładnie przyjrzeć się tym wydatkom, ponieważ są one zróżnicowane i uzależnione od kilku czynników:

 1. Rodzaj samochodu: Rodzaj i rozmiar samochodu mają bezpośredni wpływ na koszty transportu. Często większe i cięższe pojazdy będą kosztować więcej ze względu na większe wymagania logistyczne i przestrzeni na statku transportowym.

 2. Odległość do portu: Koszty transportu zależą także od odległości między lokalizacją, w której znajduje się samochód, a portem wysyłki. Im większa odległość, tym wyższe koszty transportu.

 3. Wybór firmy transportowej: Istnieje wiele firm transportowych oferujących usługi przewozu samochodów z USA do Polski. Wybór odpowiedniej firmy może znacząco wpłynąć na koszty transportu, dlatego warto porównać oferty różnych przewoźników.

Przyjmując te czynniki pod uwagę, koszty transportu auta z usa do portu wysyłki wynoszą zazwyczaj między 350 a 800 dolarów. Jest to istotna pozycja w budżecie importu samochodu i należy ją uwzględnić, aby dokładnie oszacować całkowity koszt operacji. Warto także rozważyć różne opcje transportu, takie jak kontenerowiec lub Ro-Ro, w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji firmy. Dbałość o efektywne zarządzanie kosztami transportu może znacząco wpłynąć na konkurencyjność i opłacalność działalności sprowadzającej auta z USA.

Doliczmy Koszty dokumentów

Koszty dokumentów i załadunku zazwyczaj są wliczane do kosztów transportu morskiego. Jednak warto je uwzględnić, ponieważ mogą wpłynąć na ogólny budżet. Obejmują one różne opłaty i wydatki związane z przygotowaniem i uzyskaniem niezbędnych dokumentów, które są nieodzowne w procesie importu.

 1. Przygotowanie dokumentów zakupu: Na samym początku procesu importu konieczne jest przygotowanie dokumentów zakupu, takich jak faktura zakupu pojazdu. To oficjalny dokument potwierdzający transakcję zakupu samochodu. Firmy lub osoby prywatne, od których nabywasz samochód, mogą pobierać opłaty za wystawienie faktury.

 2. Tłumaczenia dokumentów: Wiele dokumentów zakupu lub innych dokumentów związanych z samochodem może być w języku angielskim. W celu zrozumienia i przetłumaczenia tych dokumentów na język polski, mogą wystąpić dodatkowe koszty.

Fracht morski – przewóz pojazdu już do Państwa

Przewóz pojazdu za pomocą frachtu morskiego to kluczowy etap importu samochodów z USA. Koszty tego rodzaju transportu są uzależnione od kilku czynników, które warto dokładnie przeanalizować:

 1. Ilość pojazdów w kontenerze: Przy przewozie pojazdów w kontenerze, koszty frachtu będą zależały od ilości samochodów spakowanych do jednego kontenera. Im więcej pojazdów zmieści się w jednym kontenerze, tym niższe będą koszty na jednostkę.

 2. Rodzaj pojazdu: Rozmiar i waga samochodu mają wpływ na koszty frachtu morskiego. Cięższe i większe pojazdy wymagają więcej miejsca i generują wyższe koszty przewozu.

 3. Odległość do portu docelowego: Koszty transportu morskiego są uzależnione od odległości między portem wyjściowym w USA a portem docelowym w Polsce. Im większa odległość, tym wyższe koszty frachtu.

Przy uwzględnieniu tych czynników, można spodziewać się, że koszty frachtu morskiego za przewóz jednego średniej wielkości samochodu wyniosą zazwyczaj między 750 a 1200 dolarów. To istotna pozycja w budżecie importu samochodu, a dokładne oszacowanie tych kosztów pomoże firmie sprowadzającej pojazdy z USA dostosować cenę pojazdu, zachowując konkurencyjność na rynku. 

Rozładunek i Koszty portowe

Koszty związane z rozładunkiem i portami docelowymi są kolejnym istotnym elementem procesu importu. Te wydatki obejmują szereg czynników, które mogą znacząco wpłynąć na ogólny koszt importu:

 1. Rozładunek: Po przybyciu samochodu do portu docelowego, konieczne jest jego rozładowanie z kontenera lub ze statku. Koszty rozładunku będą zależały od liczby pojazdów oraz rodzaju usług, jakie oferuje port lub firma przeprowadzająca rozładunek. Warto zarezerwować pewną kwotę na te wydatki.

 2. Składowanie: Jeśli nie jesteśmy w stanie odebrać samochodu od razu po przybyciu do portu, mogą pojawić się koszty składowania. Porty oferują zazwyczaj opcje przechowywania pojazdów, jednak te usługi są związane z dodatkowymi opłatami. Dlatego warto uwzględnić koszty tymczasowego przechowywania samochodu.

 3. Koszty agencyjne: W procesie importu mogą pojawić się koszty związane z usługami agencji celnej lub firmy transportowej. Agenci celnicy pomagają w załatwianiu formalności związanych z odprawą celną i mogą pobierać opłaty za swoje usługi.

 4. Opłaty portowe: Każdy port ma swoje własne opłaty za obsługę statków, rozładunek i przechowywanie pojazdów. Te opłaty zazwyczaj są obliczane na podstawie czasu przechowywania i wielkości pojazdu. Ich suma może znacząco wpłynąć na ogólny koszt importu.

Podsumowując, koszty rozładunku i portów docelowych są ważnymi elementami całkowitego kosztu importu samochodów z USA. Warto przygotować się na wydatki w granicach od 1500 do 3000 złotych, biorąc pod uwagę różne czynniki i specyfikę wybranego portu docelowego.

Transport z portu do miejsca docelowego

Transport z portu do punktu docelowego to ostatni etap, który również ma wpływ na ogólny koszt importu. Wydatek ten jest uzależniony od rozmiaru pojazdu oraz odległości transportu. Ceny są różne natomiast w Gdyni te koszty są niższe z powodu bliskości portów. Należy go wziąć pod uwagę, planując cały proces.

Cło, Akcyza i VAT (opłaty celno-skarbowe)

Sprowadzenie samochodu z USA wiąże się z różnymi opłatami, takimi jak cłoakcyza i podatek VAT. Nabywca, zgodnie z obowiązującym prawem w USA, jest zobowiązany do uiszczenia tych opłat. Oto ich szczegóły

Cło i akcyza: Koszty te zależą od wartości pojazdu i jego pojemności silnika. Cło wynosi około 10% wartości samochodu, a akcyza może wynosić od 3,1% do 18,7% wartości. Dla auta o wartości 10 000 dolarów, przyjmując średnie stawki, można spodziewać się wydatków na poziomie kilku tysięcy złotych.

Podatek VAT: Standardowa stawka podatku VAT w Niemczech wynosi 19% dla większości samochodów, ale dla zabytkowych samochodów wynosi 8%. Warto zaznaczyć, że jeśli sprowadzasz samochód do Polski, to podatek VAT wynosi 23%.

No i Opłata rejestracyjna

Opłata rejestracyjna: Koszt rejestracji samochodu może wynosić około 150 zł. Jednak warto zauważyć, że niektóre opłaty, takie jak karta pojazdu czy opłata recyklingowa, zostały zniesione.

Dlatego wielu Polaków rozważa sprowadzenie samochodu z USA do niemieckiego portu, gdzie stawki cła, akcyzy i podatku VAT są niższe niż w Polsce. Warto jednak pamiętać, że w przypadku samochodów zabytkowych, niektóre koszty celne i akcyzy mogą nie być obowiązkowe, co może sprawić, że to jest atrakcyjna opcja.

Warto podkreślić, że niektóre firmy zajmujące się importem aut ze Stanów Zjednoczonych oferują także usługę naprawy ewentualnych uszkodzeń auta, dostosowania pojazdu do badań technicznych oraz przygotowania kompletu dokumentów do rejestracji. Cały proces importu będzie zatem kompleksowy i bezproblemowy dla klienta, którego zaangażowanie ograniczy się jedynie do przeglądania przesyłanych ofert. Po zakupie i odbiorze auta, firma może również pomóc w rejestracji pojazdu, co ułatwi dalsze korzystanie z importowanego samochodu w Polsce.

Muszę również zaznaczyć, że choć skorzystanie z usług firm zajmujących się sprowadzaniem aut z Usa  może wiązać się z pewnymi kosztami (często wynoszącymi 500-700 dolarów), to te opłaty mogą się zrekompensować w rabatach czy niższych stawkach na transport, fracht czy koszty agencyjne, które takie firmy uzyskują dzięki swojemu doświadczeniu i dużej ilości realizowanych importów. Dlatego też, wybierając odpowiednią firmę, możemy być pewni, że nasze pieniądze zostaną dobrze zainwestowane, a proces importu auta z USA okaże się korzystny i pozbawiony zbędnych komplikacji.

Czyli ile wyjdzie łącznie?

Całkowity koszt importu auta z USA  będzie wynikał z wielu czynników, w tym modelu pojazdu, kosztów transportu, ceł, podatków, procedur importowych oraz innych opłat związanych z administracją i ewentualnymi przeróbkami które wcześniej opisaliśmy. Dokładne oszacowanie tych kosztów jest kluczowe i zazwyczaj za auto które kosztuje 10 000 dolarów zapłacisz koło 60 000zł. Bądź na bieżąco z przepisami importowymi, które mogą wpłynąć na koszty operacji importu.

Ile kosztuje import aut z USA

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą samochodów sprowadzonych z USA z aktualnymi cenami. Odkryj szeroki wybór pojazdów z najlepszych źródeł i poznaj koszt sprowadzonych już pojazdów, gotowych do spełnienia Twoich oczekiwań i zapewniających niezawodność oraz jakość.

 

Szukasz podobnego auta?
Wypełnij formularz i zapytaj o dostępność!

Wypełnij formularz

i opowiedz nam wstępnie o tym jaki samochód Cię interesuje, a my chętnie przygotujemy kalkulację i przygotujemy specjalne rabaty!